piatok 25. mája 2018

Účinná domáca liečba mykózy

S vaginálnou mykózou sa už stretla väčšina žien. Ide o úplne bežné, ale zároveň veľmi nepríjemné ženské ochorenie. V podstate ide o premnoženie baktérií - kvasiniek (candida), a tie potom robia neplechu. Toto premnoženie prebieha už v čreve, kedy sa nejakým spôsobom narusí rovnováha baktérií, a tie "zlé" vyhrávajú nad "dobrými". V praxi to znamená, že máme výtoky a tam dole nás to nepríjemne svrbí, niekedy až páli.

Bežný gynekológ nám (teda aspoň u mňa to tak bolo u viacerých gynekológov) predpíše nejakú tabletku, ktorá problém potlačí. Rada by som povedala, že vyrieši, ale pravdou je, že kvasinky sa ženám vracajú viac krát do roka. Niektoré ich majú takmer okamžite po ukončení liečby (aj ja som to tak mala, vyše roka).

Čo je prvotným impulzom? Príčin môže byť veľa. U mňa to bol nepríjemný zápal v tele, ktorý mi doktori riešili veľmi silnými antibiotikami. Počas brania tretej krabičky sa to na mňa zosypalo. Bolo mi zle, a hlavne, objavila sa mi prvý krát v živote mykóza. No a od vtedy s ňou bojujem (aj keď teraz už dlhodobo vyhrávam :D). Okrem antibiotík môže byť príčinou aj nakazenie (od partnera), a tak ďalej.

Takže ako sa premnožených kvasiniek zbaviť?

  • V akútnom stave pomáha najlepšie (naozaj s okamžitým účinkom) kúpeľ so sódou bikarbónou a silným rebríčkovým čajom. (Čaj z rebríčka obyčajného je inak aj veľmi dobré piť - pomáha pri všetkých ženských ťažkostiach). Už po 20 minútovom kúpeli svrbenie ustúpi. ALE je to len dočasný efekt, premnoženie kvasiniek treba riešiť vo vnútri. 
  • úžasný trik je namočiť tampón do kokosového oleja (naozaj v dobrej kvalite!) a zaviesť si ho. Kokosový olej má protizápalové, protiplesňové účinky, a tak lieči zvnútra. Ak vyskúšate kúpeľ, a dáte si tampón, budete mať pocit, že máte vyhrané :)
  • Teraz to najdôležitejšie. A to je strava. Tá síce nemá okamžitý účinok, ako predošlé rady, ale o to dlhotrvajúcejší. Zo stravy treba vyradiť všetok cukor, ideálne aj med, sladidlá, a sacharidy celkovo. Nie je to jednoduché, ale je to účinné. A navyše, okrem kvasiniek to pomôže aj tráveniu, imunite a zhodíme pár cm :). Takže, založiť stravu na zelenine, semienkach, orechoch, kvalitnom oleji, vajíčkach, rybách, mäse,  a v prípade núdze pomôže ovocie, celozrnná ryža či ovsené vločky. Čím radikálnejšie sacharidy obmedzíte, tým skôr kvasinky "vyhladoviete" a na dobro sa ich zbavíte. 
  • Pomáha jesť probiotiká. Ja odporúčam klasickú doma kvasenú kapustu. Najlepšie surovú. Je to úplne super účinné (v lete, keď kapustu nemám si robím pickles, receptov je všade veľa).
  • Úžasný detoxikačný a liečivý účinok má aj kurkuma, škorica a citrón. Výborný je studený alebo teplý nápoj (podľa počasia), s týmito zložkami. Keď mám strašnú chuť na sladké, tak si v pohári ryžového mlieka zohrejem kurkumu, škoricu a vanilku. Je to neskutočne upokojujúce. Mimochodom, toto pomáha aj pri iných chorobách.
  • Cesnak je prírodné antibiotikum, takže ja v prípade mykózy zvyknem v prvý deň príznakov jesť len vývar so zeleninou, mäsom a pretlačeným cesnakom. Mám to na raňajky, obed aj večeru (ak som doma, a nevadí nikomu že páchnem). Ak doma nie som, doprajem si pôst. Alebo aspoň očistu, kedy mám čo najľahšiu stravu.
  • V neposlednom rade, čítala som, že kandidóza sa ženám vracia, ak majú s roztrieštený vzťah ku niekomu. Konkrétne sklamanie, priveľké nároky a nedôvera. Najprv som tomuto aspektu nevenovala pozornosť, ale časom som si uvedomila, že to má niečo do seba. Mám totiž to v živote osobu, s ktorou mám mimoriadne komplikovaný vzťah a občas sa mi objaví v živote. No a môj všímavý manžel poznamenal: "Miláčik, ty si na neho alergická". Ono totiž, vždy keď s tou osobou strávim nejaký čas, objaví sa mi ekzém na ruke a mykóza. Ani jedno nie je extrémne zlé, je to skôr akoby pripomienka pre mňa, že tento vzťah potrebujem vyriešiť. 
Takže, toto sú podľa mňa najúčinnejšie zbrane proti kvasinkám. Máte ešte nejaké iné overené rady?



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára